Valgustamise testajad

Enne põhiplaadi kujutisega valgustamist tuleks kindlasti teha testriba, et leida optimaalne must. See tähendab kõige lühem aeg mis annab trükkides ühtlase musta pinna. Kui tegemist on joongraafikaga siis kõige lühem aeg mis annab kena musta joone. Selleks võiks teha kasvava intervalliga valgustamist.

Pildil olevad numbrid tähistavad minu masina valgusühikuid. Korduval testimisel selgitasin välja, et korraliku musta pinna saavutan 0,9 valgusühikuga.

Joongraafika testimiseks pole lisaks vaja rastrit kasutada kuid musta pinna testimiseks on esmalt vaja luua kas digtaalne raster või osta spetsiaalne stohhastiline ehk akvatintaraster. Ise tehes tuleks see printida tindiprinteriga ning enne valgustamist emulsiooni pool vastu plaati paika sättida.
Pärast valgustamist tuleb plaadilt eemaldada kaitsekile - see on pärast valgustamist veidi rabe ja eemaldub üsna kergelt. Seejärel saab plaadi panna ilmutisse.

Ilmuti testajad

Testida tuleks ka eelnevalt valmistatud ja laagerdunud ilmutit. Seda selleks, et leida optimaalne aeg. Aega võib mõjutada nii vee kui ka lahuse kvaliteet. Ilmutamisel võib plaadi jätta omapäi ligunema või teda õrnalt pühkides agiteerida. Viimasel juhul on protsess kiirem.


Ilmuti test näitab, et minu lahusega sobib agiteeritud ilmutamine 4 minuti jooksul.

Pärast ilmutamist peaks kujutis kenasti näha olema. Ilmuti on polümerist küllastunud ja seda uuesti kasutada ei tasu.Plaat tuleb nüüd õrnalt toatemeperatuuril jooksva veega loputada. Pritsida äädika-vee lahusega ning see õrnalt plaati vajutada. Seejärel taaskord loputada jooksva veega ning kuivatada. Nüüd võib plaadi jätta päikese kätte tahenema.


Päiksese käes muutub emulsiooni värv tumedamaks.

Plaadi trükkimisest

Polümerikiht on küll õhuke kuid võtab värvi sisse väga palju. Trükkimisel tuleks kasutada vedelamaid värve. Oma kogemusest võin öelda, et Charbonnel Aqua Wash sobib hästi. Lisada võib ka õli ja base extendereid, mis lisavad viskoossust. Eelkõige on see oluline suurema formaadi puhul sest pühkimine muutub muidu väga vaevaliseks.Trükkimisel soovitan kasutada õli baasil kuid vesilahustuvaid värve. Plaadi puhastamine on lihtne ja vähe vaevanõudev. Vesilahustuvate värvidega peab meeles pidama, et paber ei tohi olla väga niiske ning, et pilti ei saa vette uuesti likku panna enne, kui esimene värvikiht on põhjalikult kuivanud.

Pärast pesu tuleks plaat kuivatada ja hoida hämaras jahedas kohas. Võib ka kilekotti pakkida, et õhuniiskuse eest kaitsta. Kui on soov plaati uuesti kasutada siis saab polümerikihi kangema pesusooda lahusega eemaldada.